W środę 19.10.2016 r. odbył się biwak do Wielkiego Lasu w Czudcu (ok 20 km od Rzeszowa). Na wycieczkę wybraliśmy się autobusem PKS, dlatego kosztował nas tylko 11 zł. Z domu wzięliśmy jedzonko na ognisko oraz podstawowy sprzęt turystyczny.

Po dotarciu na miejsce wyruszyliśmy w trasę. Wycieczka do granic rezerwatu trwała ponad godzinę. Po drodze dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o życiu lasu. Naszym przewodnikiem ekologiem był p. Mirek Ruszała, wieloletni nauczyciel biologii w III LO, członek założyciel Stowarzyszenia Ekologicznego Ekoskop, instruktor ZHP i społecznik.

Pan Mirek przybliżył nam fakty, o których nie widzieliśmy... ale już wiemy! Że dzięcioł ma     20-to centymetrowy język zakończony haczykiem i że nie może dostać wstrząsu mózgu lub że najdroższe drewno pozyskiwane jest z jaworu do produkcji instrumentów takich jak skrzypce. 

W rezerwacie byliśmy otoczeni lasem bukowym, o tej porze roku w pięknym żółto pomarańczowym kolorze. Widzieliśmy skrzyp olbrzymi, norę borsuka i rzadką dziką czereśnię. Przejście trasy rezerwatu zajęło nam około godziny.

Dotarliśmy na miejsce ogniskowe, gdzie zjedliśmy pyszne kiełbaski, grzanki z żółtym serem, słodkie banany z ognia, a nawet ugotowaliśmy kompot owocowy! Każdy wycieczkowicz zaliczył perfekcyjnie skautowe wyzwanie, rozpalając własne ognisko, niektórzy nawet od jednej zapałki, jak prawdziwi skauci.

Opiekun Klubu

Agnieszka Bury

BIWAK KLUBU EKOLOGICZNO-TURYSTYCZNEGO „SKAUT”Show Gallery