Get Adobe Flash player

Spotkanie w Krzyżowej

Spotkanie w Krzyżowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   W dniach od 07.06.2012  do 11.06.2012 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej (woj. dolnośląskie) miało miejsce spotkanie uczniów naszej szkoły
z młodzieżą z berlińskiego Canisius-Kolleg.

Wzięło w nim udział dwunastu uczniów z zaprzyjaźnionego berlińskiego liceum oraz dwunastu uczniów naszego liceum: Katarzyna Pasterczyk, Anna Skotnicka, Justyna Żuk, Karolina Niziołek, Magdalena Trzaska, Małgorzata Telega, Katarzyna Szarek, Paulina Chmaj, Mariusz Łagowski, Bartosz Korczyński, Hubert Legęć i Jakub Groszek. Opiekunem grupy była pani Anna Mazur.

Wyjechaliśmy, nie bez problemów, w Boże Ciało po południu. Na miejsce dotarliśmy dopiero około godziny 23, więc wkrótce poszliśmy spać. Następnego dnia doszło do pierwszego spotkania z grupą niemiecką (opiekunowie: Christina Pack i Joachim Bentrup). Następnie mieliśmy okazję do spaceru po uroczej Świdnicy, gdzie braliśmy udział w koncercie poświęconym Euro 2012, a także zwiedzaliśmy Kościół Pokoju wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Po powrocie do ośrodka i kolacji obejrzeliśmy pierwszy mecz Euro 2012: Polska – Grecja. Nazajutrz spotkaliśmy się z panem Ryszardem Filipowiczem – żołnierzem Armii Krajowej z Wileńszczyzny, zaś po południu wzięliśmy udział w warsztatach poświęconych ruchowi oporu w III Rzeszy. Jedną z najważniejszych poznanych postaci był Helmuth James von Moltke – właściciel Krzyżowej i założyciel organizacji konspiracyjnej „Krąg z Krzyżowej”. Ostatni dzień przed wyjazdem był przeznaczony na prezentacje o swoich miejscowościach i krajach. Doszło także do podsumowania spotkania, po którym zorganizowana została zabawa taneczna. Dzień później, o godzinie 10, wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Myślę, że ten wyjazd był świetnym pomysłem. Polacy i Niemcy mają trudną wspólną historię, zaś takie spotkania pomagają zaprzyjaźnić się i przełamać stereotypy. Mogliśmy też dowiedzieć się sporo o wspólnej polsko-niemieckiej historii Dolnego Śląska, co jak się okazało może łączyć, a nie dzielić.

Jakub Groszek kl. 2h

Coś nie działa?