Get Adobe Flash player

Interaktywna wystawa „Deutschland im Koffer-Niemcy w walizce” w naszej szkole

„Deutschland im Koffer – Niemcy w walizce‘‘ to tytuł interaktywnej wystawy, którą z inicjatywy nauczycieli języka  niemieckiego udostępnił w naszej szkole w maju i czerwcu 2019 r. Instytut Goethego w Warszawie. Wystawa jest skierowana szczególnie do uczniów uczących się języka niemieckiego. Biorą oni udział w  grach i zabawach dydaktycznych podczas wspólnego zwiedzania wystawy, wyszukują wybrane informacje na podstawie opracowanych do wystawy kart pracy.

Czytaj więcej: Interaktywna wystawa „Deutschland im Koffer-Niemcy w walizce” w naszej szkole

Wspomnienia- Krzyżowa 2019

Dnia 29 maja wyruszyliśmy do Krzyżowej, gdzie mieliśmy spotkać się z uczniami Canisius-Kolleg z  Berlina i przez pięć dni wspólnie spędzić czas poznając siebie oraz  przeszłość tego historycznego miejsca. Dotarliśmy do Wrocławia pociągiem, a później autobusem do Krzyżowej razem z naszymi niemieckimi przyjaciółmi. W trakcie pobytu integrowaliśmy się  poprzez różne gry i zabawy prowadzone przez naszych animatorów. Wieczorami spędzaliśmy czas przy ognisku oraz na dyskotece. Podczas warsztatów poznaliśmy historię Kręgu z Krzyżowej oraz dowiedzieliśmy się więcej o wspólnej przeszłości historycznej. W sobotę 1 czerwca  zwiedzaliśmy Wrocław.. Wspólnie zorganizowaliśmy też  wieczór polsko-niemiecki podczas którego spróbowaliśmy regionalnych przysmaków z obu krajów, wymienialiśmy się drobnymi prezentami, uczyliśmy się  regionalnych tańców oraz  opowiadaliśmy o naszych miastach i szkołach 

W niedzielę 2 czerwca po warsztatach podsumowujących nasz pobyt w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej  pożegnaliśmy naszych przyjaciół i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Rzeszowa. Nie obyło się bez łez i wzruszenia. Uważamy, że ten wyjazd dużo nas nauczył oraz dodał nam pewności siebie. Zawarliśmy nowe znajomości oraz podszkoliliśmy nasze umiejętności językowe, zarówno język niemiecki jak i angielski. Z chęcią pojechalibyśmy jeszcze raz.

                                                                        Gabrysia, Madzia

                                                                           III LO Rzeszów

 

Krzyżowa 2019

W dniach 29.05 - 02.06.2019 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w spotkaniu z uczniami Canisius Kolleg z Berlina w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. Było to możliwe dzięki trwającej już od 2007r. współpracy z Fundacją Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, którą koordynuje Anna Mazur. W tym roku uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie już po raz dziesiąty mieli możliwość wyjazdu i spotkania z uczniami zaprzyjaźnionego berlińskiego liceum w ramach działań Fundacji  Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. 

Czytaj więcej: Krzyżowa 2019

Finał XXII ogólnopolskiego konkursu „AUSTRIA - KRAJ I MIESZKAŃCY”

Do walki o zdobycie głównej nagrody w XXII konkursie wiedzy „Austria - kraj i mieszkańcy” stanęło 4 kwietnia 2019 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu dwudziestu pięciu finalistów eliminacji szkolnych, które odbyły się w szkołach na terenie sześciu województw. Udział wzięło w nich 729 osób. Do finału zakwalifikowała się reprezentantka III LO w Rzeszowie Karolina Pietras-uczennica klasy 3 g.

Uczestnicy odpowiadali na wylosowane pytania związane z historią, geografią i kulturą Austrii oraz aktualnymi wydarzeniami w tym kraju, rozpoznawali utwory muzyczne, postacie i obiekty na prezentowanych fotografiach, a także zaprezentowali krótką wypowiedź na wybrany przez siebie temat o Austrii.

Wypowiedzi oceniła komisja, w której zasiedli przedstawiciele różnych środowisk :

Violetta Łabędzka - kierownik Działu Udostępniania - która pełniła rolę przewodniczącej komisji,

dr Małgorzata Jokiel - Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego,

Janusz Wróbel - wiceprezes Biura Podróży Almatur w Opolu, sponsor głównej nagrody,

dr Edward Wąsiewicz - Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu.

Karolina Pietras zajęła 2 miejsce. W nagrodę otrzymała tablet ufundowany przez Konsula Honorowego Austrii we Wrocławiu.

Konkurs Austria - kraj i mieszkańcy organizowany jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczna w Opolu - Bibliotekę Austriacką od 1998 r. Tegoroczna impreza odbyła się w ramach 19. Wiosny Austriackiej organizowanej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Konsula Honorowego Austrii we Wrocławiu.

                                                                                                Ewa Salamon

 

Gry językowe

Instytut Goethego w Krakowie kontynuuje dobrze już znaną serię warsztatów dla nauczycieli języka niemieckiego i uczniów z cyklu #krk_vernetzt. 

W związku z tym 15 marca 2019 r. uczniowie klasy 3 g wzięli udział w grach językowych poprowadzonych przez trenerkę Instytutu Goethego w Krakowie: panią Joannę Przybyłowską. Warsztaty języka niemieckiego odbyły się w Mediotece Instytutu Goethego mieszczącej się w Czytelni Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego.  

                                                                                    Ewa Salamon

 

Coś nie działa?